בדיקת שינה ביתית

אנשים רבים סובלים מבעיה של דום נשימה בשינה, בין אם הם מודעים לכך ובין אם לא. הפרעות שינה הן תופעה מאוד נפוצה בימינו ויש לא מעט סיבות שיכולות לגרום להן. דום נשימה בשינה היא תופעה שלא כל מי שחווה אותה יודע בכלל שהוא סובל ממנה. כאשר אדם מתלונן על עייפות רבה למרות השינה, או על נחירות רבות, במקרים רבים כאשר בודקים מאתרים את התופעה הנ"ל.

האבחנה של הפסקות נשימה עולה כאשר מבצעים בדיקת שינה מקצועית. בעבר, בדיקות שינה התקיימו אך ורק במעבדות שינה, בהן הנבדק צריך ללון במעבדה כאשר הוא נמצא תחת מעקב מתמיד של אלקטרודות ומכשירים שונים וכן של טכנאי מיומן. היום, ניתן לבצע גם בדיקת שינה ביתית. אמנם, מדובר בבדיקה שונה ופחות רגישה, אך יש לה יתרונות ברורים במקרים בהם היא מתאפשרת.

מאחר וציוד הבדיקה הביתי הוא מוגבל ואין בו ניטור של גלי מוח, הרי שהוא יכול לאתר בעיקר מקרים בינוניים עד קשים ועלול לפספס מקרים קלים יחסית של הפסקות נשימה בשינה.

בדיקת שינה ביתית מתבצעת באופן הבא- הבדיקה מבוססת על מעקב של מספר פעמים בשעה אחר קצב הנשימה של הנבדק ורמת הסיטורציה בדם. המכשיר מתלבש על אצבע הנבדק וניתן לראות את תוצאות הבדיקה באופן מיידי לאחר השינה. את תוצאות בדיקת השינה הביתית ניתן לראות באמצעות אפליקציה במכשירי הAndroid(סמסונג, שיאומי, וואוי, LG, ומכשירים רבים נוספים)

בדיקת שינה ביתית- יתרונות וחסרונות

היתרון הבולט של בדיקת שינה ביתית היא כמובן הנוחות שמעניקה הסביבה הטבעית לנבדק. השינה במעבדה אינה נוחה עבור הנבדק ומקשה עליו לישון באופן רגיל.

יתרון נוסף הוא במידת הזמינות של הבדיקה. בדיקת שינה ביתית מתבצעת על ידי השאלת מכשירי הבדיקה מחברה המתמחה בכך והציוד זמין באופן יחסי. כאשר מדובר על בדיקת שינה במעבדה, יש בדרך כלל צורך בהמתנה ארוכה לתור פנוי.

גם העלות של בדיקת שינה ביתית זולה באופן משמעותי ומכוסה בדרך כלל על ידי הביטוח הרפואי. גם עבור בדיקות שינה במעבדה ניתן לקבל החזר חלקי או מלא בהתאם לסוג הביטוח, אך עלותן גבוהה הרבה יותר.

ניתן לראות כי כל סוג של בדיקת שינה יש יתרונות וחסרונות. חשוב לדעת ולהבין כי הבדיקה במעבדה היא המדויקת ביותר, אך בדיקת שינה ביתית היא בהחלט אפשרית ומומלצת במצבים מסוימים. דווקא במקרים חמורים יותר ניתן לסמוך על בדיקת שינה ביתית שתאתר את הבעיה והיא תוכל גם להוביל לאבחנה וטיפול מהיר יותר.

יש להתייעץ כמובן עם הרופא המומחה המטפל על מנת לקבל המלצה על סוג הבדיקה המתאימה ביותר.