השמנת יתר ודום נשימה בשינה

הגורמים לתופעת דום נשימה בשינה הם שונים ואצל כל אדם שסובל ממנה יש בדרך כלל גורם אחד שמשפיע יותר על התפתחותה.

אחד הגורמים הידועים שמשפיעים על התפתחות דום נשימה בשינה היא השמנת יתר. בעולם המערבי של היום, השמנת יתר היא בעיה נופצה ומוכרת מאוד. אורח החיים המודרני מתאפיין בכמה גורמים מרכזיים להשמנת יתר- מחסור בפעילות גופנית, צריכה קלורית מוגזמת ומחסור בשעות שינה.

במקרה של הקשר בין דום נשימה חסימתי בשינה והשמנת יתר יש מעגליות בעייתית, כיוון שמחסור בשעות שינה גורם להשמנת יתר ודום נשימה בשינה פוגם במשך השינה ואיכותה וכך גם להשמנת יתר בעקיפין. \כך נוצר מצב של ביצה ותרנגולת וקשה להבחין מה היה הגורם הראשוני. בכל מקרה, שתי התופעות מצריכות טיפול נכון ומודעות עצמית גבוהה.

מנגנוני השינה והאכילה מווסתים שניהם על ידי המוח ומתקיים ביניהם יחס הפוך- ככל שאוכלים יותר- ישנים פחות ולהפך. לכן החכמה היא למצוא את הדרך הנכונה לאיזון בין שני המנגנונים.

 

מכשיר סיפאפ לשיפור המצב

 

מחסור קבוע בשעות שינה הוא גורם בעל השפעות שליליות לטווח ארוך. בנוסף לתחושת העייפות הלא נעימה, עם הזמן קיימת גם ירידה ביכולת הקוגניטיבית, פגיעה במערכת החיסונית, סיכון מוגבר למחלות לב ועוד. כאשר השינה קצרה מדי או לא איכותית, יש לכך השלכה ישירה על התפתחות של עודף משקל. כיוון שהגוף עייף וחסר אנרגיה הוא מחפש אחר חלופות אנרגטיות כדי לתפקד במהלך היום-ואת זה הוא מוצא באוכל ובצריכה מוגברת של קלוריות בהתאם למידת העייפות.

הדרך הנכונה לצאת מהמעגל השלילי היא לטפל קודם כל במחזור החמור בשעות שינה. כל אדם צריך להיות אחראי ואחראי ולספק לעצמו כמות מספקת של שעות שינה לצורך תפקוד תקין. מעבר לכך, חשוב מאוד לטפל בתופעה של דום הנשימה בשינה. הדרך הכי טובה לעשות זאת כיום האי באמצעות מכשיר סיפאפ.

מכשיר סיפאפ מספק למעשה לגוף זרימת אוויר קבועה בצורה מלאכותית, שפותחת את החסימה הנוצרת בדרכי הנשימה בזמן השינה.

משתמשי סיפאפ שנבדקו מדוחים על שיפור משמעותי באיכות השינה ובעקבות כך גם השפעה חיובית על המשקל. ברגע שאיכות השינה משתפרת, כך עולה גם יכולת השליטה העצמית וההימנעות מצריכה מוגברת של קלוריות מצליחה יותר. ישנם מקרים בהם דווח אפילו על פתרון מוחלט של בעיית דום הנשימה בשינה בעקבות ירידה מוצלחת במשקל.

כאשר משקל הגוף תקין, הלחץ על דרכי האוויר קטן וישנם מצבים בהם דום הנשימה פשוט נעלם לחלוטין לאחר תהליך של הרזיה מבוקרת ונכונה.

כפי שהוזכר קודם לכן, הבסיס להצלחה הוא פיתוח של מודעות עצמית גבוהה. כל אדם צריך לדעת להקשיב לגופו ולצרכיו, ובמקרה של בעיות שינה לגשת להיבדק ולגלות הם מדובר בבעיה בעלת פתרון זמין.