מחולל חמצן נייד – מאפיינים

חולי ריאות רבים נדרשים לטיפול בחמצן רפואי. קיימים בשוק מספר סוגי טיפולים שמתאימים לטיפול בחלות ריאה שונות, שכולם מבוססים על אספקת חמצן טהור.

בעבר טיפול בחמצן רפואי התאפשר רק על ידי שימוש בבלוני חמצן, שמכילים כמות קבועה של חמצן ויש להחליפם בתדירות קבועה. בעשורים האחרונים חוקרים שונים הצליחו לפתח שיטה חדשה והיא השימוש במחוללי חמצן.

מחוללי חמצן ניידים, בניגוד לבלוני חמצן, אינם מתקיימים על כמות חמצן קבועה מראש כיוון שהם עושים שימוש באוויר הקיים סביבם ויודעים למעשה להפיק מתוכו חמצן איכותי וטהור. מחולל חמצן שואב למעשה את האוויר שנמצא סביבו ובאמצעות מערכות דחיסה וסינון מפיק מתוכו את החמצן האיכותי שמועבר למטופל באמצעות צינורית דרך האף. השימוש במחולל חמצן מצריך כמובן חיבור למקור כוח חיצוני כמו שקע חשמל או סוללות מתאימות.

מחולל חמצן נייד מותאם לשימוש בחולים שאינם מוגדרים כקשים במיוחד. הוא נועד לפתור מצבים בהם יש צורך רפואי להעשיר האוויר שנושם המטופל. יתרונו הגדול הוא כמובן באפשרות להתנייד איתו. מחוללי חמצן ניידים מגיעים היום במגוון צורות וגדלים שמותאמות לאופן השימוש של המטופל.

 

מאפיינים של מחוללי חמצן ניידים

 

ישנם מספר מאפיינים בסיסיים של מחוללי חמצן ניידים שניתן להבדיל באמצעותם בין הסוגים השונים.

 

משקל המחולל– אחד הדברים החשובים ביותר עבור המטופל הוא משקלו של המכשיר. משקל מחולל חמצן משפיע מאוד על יכולת ההתניידות איתו ולכן כמובן שעדיפים מחוללי חמצן בעלי משקל נמוך ככל האפשר. כמובן שיש לכל משמעויות נוספות שצריכות להילקח בחשבון בעת בחירת המחולל, כמו הספק החמצן שלו ומחירו.

 

רמת הרעש שמפיק מחולל החמצן– כמובן שככל שמחולל החמצן מייצר פחות רעש במהלך עבודתו יש לו עדיפות, אך יש לכך משמעות כספית משמעותית. ככל שמחולל החמצן שקט יותר, כך עלותו גבוהה יותר. תהליך השאיבה של האוויר, דחיסתו וסינונו מייצר רעש בעוצמות שונות במכשירים שונים, דבר שמשפיע גם כן על נוחות השימוש ומידת הניידות של המטופל. ישנם מחוללי חמצן שניתן לצאת איתם לבלות במקומות ציבוריים כמו בית קולנוע ומסעדות וישנם מחוללים שמרעישים מדי בכדי לצאת איתם.

 

נפח חמצן לדקה– לכל מכשיר יש יכולת לפסק חמצן בכמות מסוימת בדקה. חשוב כמובן להתאים את המכשיר למצב המטופל. באופן כללי ככל שהמחולל קטן יותר, כך יכול אספקת החמצן שלו נמוכה יותר פר דקה, אך ניתן היום למצוא גם מחוללי חמצן קטנים יחסית בעלי יכולת אספקה גבוהה.הם כמובן המחוללים היקרים יותר.

 

צורת אספקת החמצן במחולל– מחוללי חמצן מסוגים שונים מבוססים על טכנולוגיות שונות, שמספקות את החמצן בצורה אחרת. יש מחוללי חמצן שמבוססים על אספקה רציפה של חמצן ללא הפסקות, יש מחוללי חמצן שמספקים חמצן רק בזמן שאיפת האוויר ויש כאלו שעובדים בצורה של פולסים קבועים. סוג המחולל צריך כמובן להיות מותאם למצבו של המטופל.

 

ניתן לראות כי קיימים סוגים שונים של מחוללי חמצן והבדלים רבים ביניהם. הבדלי המחירים בין המחוללים השונים הם משמעותיים ומבוססים על כמות ואופי היתרונות שכל מחולל יכול להציע למטופל. על מנת להתאים מחולל חמצן בצורה הטובה ביותר חשוב כמובן קודם כל לפנות לאבחנה מקצועית ומדויקת ולאחר מכן להעזר בחברה המתמחה בתחום זה.