מכשיר סיפאפ – אביזרים ותחזוקה

סיפאפ הוא הטיפול המומלץ והשכיח ביותר כיום לטיפול בתסמונת דום נשימה בשינה ובחלק מהפרעות השינה. הטיפול מתבצע באמצעות הזרמת זרם אוויר חיובי אל נתיבי האוויר של המטופל באופן המונע את קריסת דרכי הנשימה והשארת מעברי הנשימה פתוחים.

השימוש בסיפאפ מאפשר לסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה להנות משינה רציפה לאורך כל הלילה, ובכך משפר באופן משמעותי את איכות חייהם. מכשירי סיפאפ נרכשים דרך קופות החולים או ישירות דרך ספקים דוגמת ויינמן תמורת השתתפות עצמית או קבלת החזר, בהתאם לתנאי הביטוח בקופה.

מה כוללת ערכת סיפאפ?

ערכת סיפאפ כוללת את מכשיר הסיפאפ עצמו, שהוא למעשה מחולל זרם המספק אוויר בלחץ קבוע, צינורית ופילטר. לכך יש לצרף מסיכת פנים מיוחדת הניתנת בהתאמה אישית. מעבר לכך, לערכת סיפאפ ניתן להוסיף אביזרים נלווים כגון מעשיר לחות, ספריי או מגבונים אנטי בקטריאליים לניקוי המכשיר, פילטרים, מגן סיליקון לאף ועוד.

מסיכת אף/פנים – מסיכה זו היא מוצר נלווה למכשיר סיפאפ. המסיכה מונחת על פני המטופל ומכסה את האף או הפה והאף ומזרימה אליהם את האוויר. המסיכה מוצמדת לפנים באמצעות חיזוק רצועות ראש, המאפשרות לה להישאר יציבה במהלך השינה.

ישנם סוגים שונים של מסיכות אף בעלות תכונות שונות ובגדלים שונים. מטופל המקבל במכשיר סיפאפ זכאי להדרכה והתאמה אישית של המסיכה כמו גם תקופת ניסיון, עד למציאת המכשיר והמסיכה המתאימים ביותר לצרכי המטופל.

צינורית – צינורית האוויר היא אביזר המתחבר למכשיר סיפאפ ותפקידו הוא להזרים את האוויר מן המכשיר אל מסיכת הסיפאפ.

פילטר – כל מכשיר סיפאפ כולל פילטר המבצע סינון לאוויר העובר דרך המכשיר על מנת לסנן החוצה חיידקים וטפילים הנמצאים באוויר. ישנם פילטרים חד פעמיים ופילטרים רב פעמיים העשויים מחומר מוקצף הניתן לרחיצה. ישנם גם פילטרים אנטי בקטריאליים.

מעשיר לחות – אביזר זה מתחבר למכשיר הסיפאפ ומספק אדים ולחות לאוויר המוזרם למטופל. העשרת האוויר בלחות מסייעת בהקלה על סימפטומים כמו: אלרגיות, גודש, נזלת, יובש, התעטשויות ועוד.

מגן סיליקון לאף – מגן מיוחד המיועד למניעת אדמומיות או היווצרות פצעים על גשר האף כתוצאה מהידוק המסיכה לפנים.

תחזוקת מכשירי סיפאפ

ציוד סיפאפ דורש שמירה על רמת היגיינה סבירה. ניקוי ואחזקה נכונים של מכשיר סיפאפ יסייעו הן לשמירה על המכשיר עצמו לאורך זמן והן לפעולתו התקינה. התחזוקה כוללת:

ניקוי המכשיר – המכשיר עצמו צובר אבק ולכלוך ויש לנקותו בהתאם לצורך, רצוי באמצעות מגבונים אנטיבקטריאליים.

ניקוי המסיכה – מומלץ להחליף את מסיכת הסיפאפ כל 8-12 חודשים. לניקוי המסיכה השוטף יש להשתמש בחומר ניקוי וחיטוי מתאים או בסבון עדין שאינו אנטי בקטריאלי.

ניקוי או החלפת הפילטרים – כדי לשמור על האפקטיביות שלהם, יש לנקות או להחליף את הפילטרים בתדירות גבוהה. את הפילטר הרב פעמי יש לשטוף ולאוורר פעם בשבועיים, את הפילטרים החד פעמיים יש להחליף ברגע שהם משנים את צבעם.

ניקוי הצינורית – לצינורית יש נטייה לצבור חיידקים ולכלוך. לכן רצוי לנקותה לאחר מקרים של מחלה ולהחליפה כל 3 חודשים.