מכשיר סיפאפ לפתרון בעיות עייפות כרונית

נחירות של אחד מבני הזוג הן תופעה מוכרת שבמקרים לא מעטים ממש פוגעת בקשר הזוגי. הנחירות הן תופעה שמפריעה בעיקר לסביבה ולא לאדם שסובל מהן ולכן לעיתים קרובות המודעות לכך שמדובר בבעיה של ממש היא נמוכה. ברוב המקרים, אנשים שנוחרים לא הולכים מיוזמתם לטפל בבעיה, אלא רק כאשר הם מונעים על ידי הסביבה שסובלת מהרעש, בדרך כלל, בני זוגם.

במקרים רבים נוהגים אנשים להתייחס לנחירות בהומור ולא מבינים שמדובר בתופעה שעלולה להצביע על בעיה רפואית משמעותית והיא תסמונת דום נשימה בשינה.

מדובר למעשה בהפסקות נשימה שנמשכות לאורך כל השינה ופוגעות מאוד באיכותה. ישנם מאפיינים שונים שמהווים גורמים לתופעה- עודף משקל, עישון, הצטננות, גודש, צריכה מוגברת של אלכוהול ועוד.

דום נשימה בשינה יכול לגרום לבעיות שונות, בדרגות קושי שונות, כאשר הנפוצה שבהם היא עייפות כרונית. העייפות נגרמת מעצם היותה של השינה לא רציפה. גם כאשר האדם אינו מרגיש זאת, גופו מתעורר עשרות פעמים במהלך השינה והמנוחה הנדרשת לגוף נפגעת.

הפגיעה במנוחה מובילה לעייפות כרונית שמלווה את האדם הסובל מהתופעה ללא הפסקה. מעבר לאי נעימות שבתחושת העייפות, יש לה כמובן גם השלכות מעשיות על חיי היומיום והיא עלולה להוות סכנה של ממש. העייפות גורמת לפגיעה ביכולת הריכוז ומקשה על האדם לבצע פעולות שדורשות ריכוז, כמו נהיגה למשל. הנתונים מראים כי אנשים שסובלים מבעיות דום נשימה בשינה מעורבים יותר בתאונות דרכים.

העייפות גם פוגעת במצב הרוח, גורמת לעצבנות וכתוצאה מכך עלולה לגרום גם לפגיעה ביחסים החברתיים של האדם. כל זאת ועוד מצריך התערבות של רופא מקצועי שידע לאבחן את התופעה. בדרך כלל, תלונות על עייפות כרונית מובילות את הרופא לשלוח את הפציינט בשלב הראשון לבצע בדיקת שינה במעבדה מקצועית או בדיקת שינה ביתית.

 

טיפול בבעיות הנחירות

 

השיטה היעילה ביותר והמובילה היום היא שימוש במכשיר סיפאפ. מכשיר סיפאפ מזרים לחץ אוויר קבוע למטופל בזמן השינה ומנטרל את הפסקות הנשימה וכתוצאה מכך את הנחירות. ישנם סוגים שונים של מכשירי סיפאפ וההתאמה צריכה להתבצע כמובן על ידי מומחים בתחום.

האוויר שמוזרם פנימה באמצעות מכשיר סיפאפ אחראי בעצם לשמור את דרכי הנשימה פתוחות כל הזמן ולאפשר מעבר אוויר תמידי ורציף. האוויר מוזרם ממכשיר הסיפאפ דרך צינור מיוחד המחובר למסכת נשימה המותאמת אישית לכל מטופל.

יש להשתמש במכשיר סיפאפ לכל אורך השינה, על מנת לשמור על איכות שינה טובה ולנטרל הפרעות. בעזרת השינה הרציפה והאיכותית שמתפתחת עם השימוש במכשיר, ניתן להתגבר על הבעיות הרבות שנגרמות כתוצאה מדום נשימה בשינה ובראשן בעיית הנחירות והעייפות הכרונית.